Popularnie dzień ten nazywany jest Pancake Day, ponieważ zwyczajowo należy wtedy zajadać się pysznymi naleśnikami. Naleśniki, podobnie jak nasze pączki i faworki, symbolizują dostatek i urodzaj, gdyż przyrządzone są ze składników, których nie wolno nadużywać w czasie postu.
Tradycyjny angielski naleśnik jest nieco grubszy niż francuski crepe, serwuje się go natychmiast po usmażeniu, a jego typowe nadzienie stanowi gulasz mięsny. Obecnie bardzo popularne są też naleśniki jedzone na słodko, posypane cukrem pudrem i polane sokiem z cytryny.
Irlandzkie naleśniki są dość pulchne. Mogą być większe, albo całkiem malutkie. Je się je na słodko, polane gęstym syropem truskawkowym albo z czarnej porzeczki, z dżemem albo po prostu z cukrem i sokiem cytrynowym. Również popularny jest jako dodatek syrop klonowy.
Zdjęcie: Total Beverage
Crempog Las (Welsh Omelette) - naleśniki walijskie
25 dag mąki, sól, szczypta gałki muszkatołowej, 3-4 łyżki mleka lub maślanki, 2 jajka, 1 łyżeczka posiekanej natki, masło do smarowania i smażenia
Przesiewamy do miski mąkę, szczyptę soli i gałkę. Dodajemy żółtka, ucieramy, powoli wlewając mleko. Gdy masa będzie jednolita, dodajemy sztywną pianę z białek i natkę, mieszamy delikatnie drewnianą łyżką. Smażymy na maśle - albo jeden duży omlet, albo mniejsze racuszki. Jeśli usmażyliśmy duży omlet, gorący smarujemy masłem i kroimy jak tort. Jeśli wolimy małe - smarujemy masłem usmażone placuszki i układamy jeden na drugim. Podajemy od razu. Walijczycy czasami przyrządzają też naleśniki w inny sposób: wcierają masło w mąkę wymieszaną z sodą, dodają jajko i maślankę, nieco cukru i kilka kropli octu.
Naleśniki po angielsku/irlandzku źródło:Porady do domu
szklanka mąki pszennej,
szklanka mleka,
2 łyżki cukru,
1 - 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
2 jajka,
50 g stopionego masła,
2 łyżki oliwy
Najpierw do miski wbijamy jajka, dodajemy mleko, cukier, następnie mąkę razem z proszkiem do pieczenia. Ważne jest to, aby mąkę przesiać przez sitko, gdyż wtedy lepiej się ona napowietrzy, a placki będą pulchniejsze. Kolejnym składnikiem jest olej i na końcu masło.
Wszystko należy utrzeć na jednolitą, gładką masę. Można to zrobić za pomocą miksera lub trzepaczki. Patelnię należy tylko bardzo delikatnie nawilżyć oliwą. Najlepiej na wacik nalać troszkę oliwy i rozsmarować nim patelnię. Na tak przygotowaną patelnie, za pomocą drewnianej łyżki kładziemy małe okrągłe placki.
Należy je smażyć około 2-3 minut po jednej stronie, ponieważ są one grube i muszą dobrze usmażyć się w środku, by ciasto nie było surowe. Smażymy do uzyskania lekko brązowego koloru.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz