Powered By Blogger

29.09.2012

Tagliatelle z pomidorami

Potrzebujesz:

* 200-250 g makaronu tagliatelle (grube wstażki)
* pomidory bez skórki w puszce
* 2 duże pomidory
* zioła prowansalskie/ bazylia i oregano
* sól i łyżka oliwy do gotowani makaronu

Makaron ugotowałam w osolonym wrzątku z dodatkiem soli i oliwy. Pomidory rozgniotłam i zagrzałam razem z sosem. Świeże pomidory po obraniu (ja obieram bez sparzenia, ale oczywiście dla ułatwienia można najpierw je sparzyć), należy pokroić w kostkę. Następnie dodałam je do zagrzanego sosu, dzięki temu uzyskałam większą ich ilość bez zwiększania ilości sosu.

Doprawiam mieszanką ziół prowansalskich lub bazylią i oregano. Makaron po odcedzeniu, nie przelewam wodą, tylko trzymam w cieple np, przykrywam miskę. Następnie dodaję doprawiony sos pomidorowy i dokładnie mieszam,

Danie szybkie w przygotowaniu, gdy mamy mało czasu lub niespodziewanych gości, a bardzo smaczne.

24.09.2012

Brownie


 
Brownie to ciasto czekoladowe typowe dla kuchni amerykańskiej, popularne również na Wyspach Brytyjskich i w Irlandii. Nazwa pochodzi od charakterystycznego, ciemnobrązowego koloru brownie.
Ciasto to nie dość, że pyszne, to ma jeszcze jedną niewątpliwą zaletę - trudno go popsuć, bo z natury jest...nieudane. Podobno jego przypadkowa pomysłodawczyni, Mildred "Brownie" Schrumpf, podczas przygotowania klasycznego ciasta z czekolady zapomniała dodać proszku do pieczenia. Tak powstało amerykańskie brownie - może niezbyt estetycznie wygląda, ale za to jak smakuje...


Ciasto przygotowywuje się z gorzkiej czekolady, jajek, cukru, masła i niewielkiej ilości mąki. Częstym dodatkiem do brownie są orzechy. Pierwsze opublikowane przepisy na brownie pochodzą z 1904.
 
Przepis mam z opakowania czekolady do wypieków "Wonderbar"

Potrzebujemy:

140 g gorzkiej czekolady np. Wonderbar
225 g masła
5 jajek
450 g cukru, oryginalnie caster sugar (cukier o drobnych kryształkach, stosowany tu również jako cukier puder)
110 g mąki
55 g kakao w proszku np. Puchatek



Piekarnik nagrzałam do 190st. Kwadratową blaszkę wyłożyłam papierem do pieczenia. Następnie na małym ogniu rozpuściłam razem masło i cukier. Jednocześnie można rozpuścić połamaną na kawałki czekoladę w kąpieli wodnej (w metalowej misce nad garnkiem z gorącą, ale nie gotującą się wodą).



Po zdjęciu z ognia dodałam resztę składników: mąkę, jajka i kakao. Wygodnie jest zmiksować robotem kuchennym. Na koniec dodałam również rozpuszczoną  czekoladę.

Po przełożeniu masy do blaszki piekłam ciasto w przez 30-40 minut. Ciasto powinno mieć upieczoną górę, ale wciąż miękki środek. Ciasto zostawiamy w blaszce do wystygnięcia. 

Najwygodniej je pokroić na kwadraty, gdy wystygnie.



5.09.2012

Zapiekanka ziemniaczano-pieczarkowa

Tym razem propozycja z wykorzystaniem ziemniaków wg Eli_555.


Potrzebujesz:

    * 1 kg ziemniaków
    * 50 dkg pieczarek
    * 2 cebule
    * olej do smażenia
    * sól,pieprz
    * 150 ml śmietany kremówki
    * 1 łyżka mąki pszennej
    * 1 sos pieczarkowy winiary
    * ser żółty tarty

Obrane ziemniaki pokroić w cienkie plastry i obgotować przez 5 minut w osolonym wrzątku,odcedzić. Pokrojone pieczarki i cebulę przesmażyć na odrobinie oleju. Doprawić pieprzem i solą.
W żaroodpornym naczyniu ułożyć połowę ziemniaków, pieczarki z cebulą, resztę ziemniaków.



Sos pieczarkowy rozpuścić w 300 ml zimnej wody,dodać śmietanę wymieszaną z mąką, zagotować i gotować 3 minuty ciągle mieszając, ewentualnie doprawić do smaku. Zalać zapiekankę i posypać tartym żółtym serem.
Zapiekać 35 minut w temp. 180 stopni C.


P.S. Podałam przepis w oryginale, natomiast ja zrezygnowałam z cebuli, a pieczarki udusiłam na masełku. Natomiast ziemniaki posypałam jeszcze przyprawą do ziemniaków - polecam!

Kurczak / Indyk z suszonymi śliwkami

Nie gotuję na słodko, wyjątkiem są potrawy z mięsa z dodatkiem owoców. Tak przygotowane dania mają orzeżwiający smak i są lekkie. Świetnie komponują się z ziołowymi przyprawami.

Potrzebujesz:

* kilka garści suszonych śliwek
* 1-2 filety drobiowe z piersi
* 20-25 dag pieczarek
* łyżka masła
* mąka do zagęszczenia śmietany
* 100ml śmietany
* bulion z kostki mięsnej lub grzybowej
* przyprawy: tymianek i biały pieprz

Śliwki zalewam wrzątkiem i namaczam w tej wodzie przez ok. 2godz. Mięso pokrojone w kostkę gotuję w bulionie. Pieczarki obieram i kroję w półplasterki, a następnie duszę na maśle. Mieszam mięso z pieczarkami, a następnie dodaję śliwki wraz z częścią wody, w której były namaczane. Następnie dolewam śmietanę rozmieszaną z mąką. Gotuję na średnim ogniu, doprawiając tymiankiem i białym pieprzem. Podaję z ryżem.

Oczywiście mięso można usmażyć smile

Kasza gryczana z indykiem i warzywami

Potrzebujesz:

* 200-250g filetu z piersi indyka
* 20dag kaszy grycznej
* 3-4 średnie marchewki
* puszka zielonego groszku
* 150g pieczarek
* 500ml bulionu grzybowego
* 150ml śmietany 18%
* łyżka mąki
* dwie łyżki masła
* przyprawy: tymianek, oregano

Kaszę ugotowałam w osolonym wrzątku, a mięso pokroiłam w dość dużą kostkę i ugotowałam w bulionie grzybowym.

Marchewki i pieczarki obrałam i pokroiłam dość drobno, a następnie udusiłam na maśle dodając pod koniec groszek. Następnie przełożyłam je do bulionu z mięsem.

Mąkę rozrobiłam ze śmietaną i dobrze wymieszałam, by nie było grudek. Zahartowałam gorącym bulionem, a następnie dolałm ją do wywaru z mięsem. Powstały w ten sposób sos doprawiłam do smaku przyprawami. Oczywiście mięso można usmażyć zamiast gotować. Smacznego.

4.09.2012

Batoniki z płatków owsianych i brązowego cukru


Przepis mam dzięki uprzejmości Esszu



Potrzebujemy:


* 25 dag płatków owsianych,
* 20 dag masła,
* 15 dag brązowego cukru






Mieszamy płatki z cukrem i dodajemy rozpuszczone  letnie masło. Nnastępnie masę wykładamy na blasze wyłożonej pergaminem. Ugniatami i pieczemy w wysokiej temperaturze ok. 190 -200 stopni przez 20-30 minut.






Po wyjęciu z piekarnika nalezy je pokroić - ja wybrałam formę prostokątów. Powstała więc pyszna domowa alternatywa dla popularnych dietetycznych batoników.

29.08.2012

Moja bruschetta z pomidorami i mozarellą

Spotkałam się z zastosowaniem do bruschetty bułki typu bagietka. Z tego, co wiem, najlepiej by był to chrupiący wiejski chleb bądź bagietka pszenna lub żytnia, ale ciabatta też się do tego nadaje. Spotkałam się też ze specjalnym włoskim chlebem - bardzo duże, grube kromki.

W moim wykonaniu oprócz klasycznych składników typu pomidory i bazylia, lubię dodać jeszcze mozarellę. Można śmiało eksperymentować ze składnikami.

Ważne, by to, co dodajemy na wierzch, nie było już podpiekane, bo wtedy nie jest to już dla mnie bruschetta. Składniki wykładane na wierzch lepiej podawać bowiem na zimno. Choć spotkałam się też ze stwierdzeniem, że można podawać także na ciepło jako przekąskę albo przystawkę przed daniem głównym.

Także można wybrać wersję wedle swego upodobania, wszakże eksperymentowanie w kuchni jest wskazane. Należy wtedy oddzielnie podgrzać przygotowane i wymieszane składniki.

Moja bruschetta z pomidorami i mozarellą

 * bagietka pokrojona skośnie w grube kromki
 * 4 dojrzałe pomidory;
 * kilka liści bazylii (lub w wersji suszonej)
 * oliwa z oliwek (często zastępuję masłem ziołowym)
 * sól i pieprz.

Pomidory po umyciu i sparzeniu, obieram ze skórki. Następnie kroję je w drobną kostkę.

Generalnie sos robimy w ten sposób: jeśli stosujemy świeże liście bazylii, należy je umyć, osuszyć i wymieszać z pomidorami. Dolewamy oliwę, doprawiamy solą i pieprzem, a powymieszaniu całości pozostawiamy na ok. godzinę.

Ja natomiast często zamiast zastosowania oliwy, przygotowuję masło ziołowe - do masła (zawsze stosuję light) dodaję bazylię, oregano lub po prostu zioła prowansalskie (ilość wedle uznania)

Pokrojone pieczywo na dość grube kawałki podpiekam kilka minut w nagrzanym piekarniku tak, by miąższ pozostał miękki, a skórka była lekko chrupiąca. W zupełności wystarczy ok. 8m. w 180st. Smaruję bagietkę masłem ziołowym.

Do pomidorów lubię natomiast dodać jeszcze pyszny ser mozarella - kroję go w niedużą kostkę i mieszam razem z pokrojonymi pomidorami. Po nałożeniu tych składników na podpieczoną bagietkę, doprawiam delikatnie solą i pieprzem, a na koniec posypuję bazylią. Smacznego!