Na moim blogu dzielę się tym, co mnie interesuje. Chcę łączyć różnę tematykę, a zwłaszcza kulinaria, fotografię i podróże... Zamieszczane zdjęcia i teksty są mojego autorstwa.
12.10.2011
Kasza jęczmienna na pomidorowo z kolendrą
Jak sama nazwa wskazuje, otrzymujemy ją z jęczmienia. W zależności od stopnia rozdrobnienia ziaren wyróżniamy: pęczak, kaszę grubą, średnią i drobną oraz perłową. Są one dobrym źródłem witaminy PP (niacyny), która skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi, rozszerza naczynia krwionośne i poprawia wygląd skóry. Warto je polecić przy kłopotach z cerą oraz hipercholesterolemii. Kasze jęczmienne mają ponadto dużo rozpuszczalnego błonnika, co sprzyja zapobieganiu wzdęciom, zaparciom, czy bólom brzucha, które towarzyszą zaburzeniom trawienia.
Najlepiej smakują jako dodatek do mięs i zapiekanek oraz niezastąpiony składnik krupniku. Pęczek ugotowany na sypko można też dodawać do sałatek zamiast ryżu.
U mnie w kuchni króluje bardzo często na stole, w ogóle obok makaronów różnego rodzaju kasze jadam najchętniej.
Ostatnio wymyśliłam z jej użyciem takie oto danie:
Kasza jęczmienna napomidorowo z kolendrą
20dag kaszy jęczmiennnej
150ml śmietany
90g przecieru pomidorowego
kilka cienkich parówek typu franfurterki
pół puszki czerwonej fasoli
przyprawy: sól, pieprz, kolendra
pietruszka na wierzch
Kaszę ugotowałam, a następnie dodałam dwie łyżki masła i wymieszałam. W czasie, gdy gotowałam kaszę, starłam marchew na tarce i udusiłam na maśle. Następnie dodałam wymieszaną śmietanę z przecierem pomidorowym. Do tego sosu dodałam również odsączoną fasolę i frankfurterki pokrojone w półplasterki. Gdy sos atracił zapach surowizny i zgęstniał, dodałam kaszę i doprawiłam całość solą, pieprzem i kolendrą. Wierzch dania posypałam pietruszką.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Powiem szczerze, że za kaszą jęczmienną nie przepadam... Ale kto wie? Może się skuszę? ;)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam!