21.02.2013

Tarta/Quiche ze szpinakiem

Dla wielu tarta i kisz to to samo. Istnieją jednak różnice miedzy tymi dwoma daniami.

Za Wikipedią:
"Tarta (fr. tarte) – rodzaj wypieku, składającego się z kruchego, drożdżowego lub francuskiego ciasta i nadzienia, które może być zarówno słodkie (np. z owocami), jak i słone (np. z warzywami, grzybami). Tarta jest jedną z najpopularniejszych potraw kuchni francuskiej.
Kruchym ciastem wylepia się dno i brzegi specjalnej formy do pieczenia tart - okrągłej i niskiej, o fałdowanych brzegach.

Istnieją trzy metody pieczenia tarty:

- równocześnie surowego ciasta z wyłożonym na niego nadzieniem,
- najpierw samego ciasta, a potem już upieczone napełnia się nadzieniem,
- najpierw samego ciasta (często z wyłożoną suchą fasolą, która zapobiega rośnięciu ciasta), a dopiero pod koniec pieczenia wykłada się    nadzienie.

Odmianą tarty jest quiche, który różni się tym, że podawany jest wyłącznie z nadzieniem wytrawnym, zalanym masą jajeczną. Popularnymi we Francji tartami są: Tarta Tatin, tarta cytrynowa, rabarbarowa, z truskawkami i warzywna".


 Podstawowa różnica to taka, że tarta może być zarówno słodka jak i wytrawna, quiche natomiast zawsze jest daniem słonym.
Poza tym w quiche formę wyłożoną ciastem zalewamy masą zrobioną z mleka i jajek, tarta natomiast może powstać przez dodanie na przykład sera, który rozpuści się i połączy farsz.
Dla niektórych ważny jest też spód – kisz to spód kruchy, do tarty można użyć na przykład ciasta drożdżowego lub kruchego.

Tarty z zasady są niższe niż quiche, czasem nawet mogą być płaskie, jak pizze i wciąż być tartami. Poza tym wedle wielu zwolenników podziału piecze się je głównie w karbowanej formie a quiche w okrągłej blaszce.

Jak więc sklasyfikować to danie? Nie jest to proste, gdyż ze względu na farsz jest to bardziej tarta. Jednak brak blaszki z pofałdowanym brzegiem sugeruje quiche. wink Zostańmy więc przy dowolności w rozgraniczeniu, a na pociechę dodam, że następnym razem upiekę to danie w odpowiedniej blaszce, jak już ją zakupię i będzie to właśnie tarta. Choć według mnie różnica jest dość płynna i chyba nie warto sobie nią za bardzo zawracać głowy.
 
 Tarta/Quiche ze szpinakiem

Ciasto:
20dag mąki
10dag masła
jajko
sól

Farsz:
opakowanie świeżego lub mrożonego szpinaku
kostka twarogu (ja użyłam półtłustego)
20-25 dag pieczarek
20-25d ag szynki
1/2 szklanki śmietany
2 jajka
sól i pieprz / zioła prowansalskie


Z podanych składników zagnieść ciasto, uformować kule, zawinąć w folię i włożyć na 30m. do lodówki. Można też z powodzeniem użyć gotowego ciasta w rulonie. Jeśli jednak sami je wyrabiamy dobrze jest po wylepieniu nim formy i nakłuciu widelcem, podpiec przez 10m. w 180st.

Pieczarki należy udusić na masełku, a następnie dodać szpinak i poddusić jeszcze ok. 5m. Twaróg natomiast pokruszyć, dodać pokrojoną w kostkę szynkę, a następnie wymieszać ze śmietaną i jajkami. Można doprawić ziołami prowansalskimi lub standardowo solą i pieprzem. Podsmażony szpinak i pieczarki można wyłożyć na cieście i polać masą serowo-jajeczną lub wszystko najpierw wymieszać i polać tak powstałą masą wyłożoną ciastem formę.

Pieczemy w temperaturze 180st przez 30m. (może być ok 40m. jeśli najpierw nie podpiekaliśmy chwilę samodzielnie wyrobionego ciasta).Brak komentarzy:

Prześlij komentarz