23.08.2011

Baltimore, co Cork

Spróbuję opisać interesujące miejsca w Irlandii, gdzie mieszkam wraz z mężem od kilku lat i niezmiennie zachwycam się pięknem różnych zakątków tego kraju.

Baltimore to wioska w uroczej zatoce, z której wypływają promy na pobliskie wyspy: Sherkin Island, Cape Clear Island, czy Carbery`s Hundred Isles.Irlandzka nazwa wioski Dun na Sead pochodzi od nazwy zamku O`Driscoll Castle, który, niedawno odrestaurowany, góruje nad miejscowością i jest dostępny do zwiedzania.

Główną atrakcją miejsca jest Baltimore Beacon - dawny znak nawigacyjny u wejścia do portu Baltimore. Jest to pomalowany na biało wysoki kamienny stożek. Nazywany jest też Lot`s Wife, w związku z tym, że przypomina trochę kobiecą postać (chodzi tu o biblijną żonę Lota, zamienioną w słup soli).


Baltimore Beacon został zbudowany w 1798 roku na wysokim klifie, z którego rozciąga się widok na Ocean Atlantycki. Nieopodal jest wyspa, na której widać jego następczynię - zbudowaną później współczesną latarnię morską.Jest to wspaniałe miejsce, gdzie można podziwiać specyficzne piękno irlandzkich klifów i urok surowego, ale jakże zachwycającego krajobrazu. Teren ten porośnięty jest obficie wrzosami i paprociami. Liczne jaskinie dodają skałom uroku i tajemniczości.1 komentarz: