07.03.2013

Kennedy, Chaplin, Ford, czyli światowej sławy nazwiska związane z IrlandiąI.                    Irlandzkie pochodzenie prezydentJ.F. Kennedy

Okolice New Ross w hrabstwie Waterford są miejscem pochodzenia rodziny  prezydenta  John’a  Fitzgeralda  Kennedy. Jego pradziadek Patrick opuścił Dunganstown i wypłynął z portu New Ross w 1894r. Został bednarzem w East Boston i poślubił Brigid Murphy-również emigrantkę z tych samych okolic.

Syn Patrick’a, a dziadek Johna F.Kennedy, PJ zaczął budować renomę nazwiska Kennedy odkąd objął posadę dyrektora banku. Wspomagał finansowo członków rodziny, którzy pozostali w Dunganstown, dzięki czemu uniknęli oni eksmisji ze swego domu rodzinnego.
Siostra J.F.K – Jean została ambasadorem Irlandii w USA w 1993r, a jego druga siostra Eunice ma duże zasługi w rozpoczęciu w Irlandii Igrzysk Specjalnych w 2003r.
W porcie New Ross znajduje się unikatowy pomnik prezydenta J.F.Kennedy – można uścisnąć jego dłoń wyciągniętą ku nam w geście powitania.

Dom rodziny Kennedy

Kuzyni rodziny prezydenckiej nadal mieszkają w tym samym domu, który jest jednocześnie otwarty dla zwiedzających. Nadal zajmują się rodzinną farmą. Miejsce to funkcjonuje pod nazwą: The Cultural Museum and Visitor Center. 

 
Znajdują się  tam ciekawe pamiątki rodzinne, jak również zdjęcia i nagrania video z wizyty prezydenta Kennedy’ego w rodzinnym domu w 1963r. Był to ważny moment dla Irlandczyków. Przodkowie prezydenta symbolizują bowiem sukces emigranta – od trudnych czasów głodu aż do osiągnięcia tytułu prezydenckiego w trzecim pokoleniu w Stanach Zjednoczonych.


Oprócz wspomnianego muzeum znajdują się tam również sklep z pamiątkami oraz teren piknikowy. Miejsce to przystosowane jest także do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne. 

Opłaty za wstęp:
Dorośli: €5.00 euro
Dzieci: €2.50 euro
Bilet rodzinny (2 dorosłych + 3 dzieci): €14.00 euro
(Stawki grupowe podawane są na życzenie)

Arboretum im. J.F.Kennedy

W New Ross w 1968r. utworzono kolejne miejsce ku uczczenia pamięci prezydenta – rozciągający się na 623 akrach park o nazwie John F. Kennedy Arboretum.  Jest to interesujące miejsce, gdzie rośnie ponad 4500 róznego rodzaju drzew i krzewów, a także 500 różnych odmian rododendronów i azalii. Do wyboru mamy spacer po lesie, czy wzdłuż jeziora karmiąc kaczki i ryby, jak rónież podziwiać piękno  kilku ozdobnych ogrodów. 

Można też zabrać dzieci na znajdujący się tam plac zabaw, a w sezonie letnim wybrać się wraz z nimi na przejażdżkę ciuchcią lub kucykami. Z punktu widokowego Slieve Coillte rozciąga się ładny widok na teren obejmujący aż sześć irlandzkich hrabstw. Ciekawostką jest, że w każdą pierwszą środę miesiąca jest wstęp wolny dla wszystkich chętnych.Terminy otwarcia:

Październik – Marzec: codziennie 10am - 5pm.
Kwiecień: 10am - 6.30pm
Maj – Sierpień: 10am - 8pm
Wrzesień: 10.am - 6.30pm
Ostatni zwiedzający mogą wejść 45 minut przed planowanym zamknięciem. 
Opłaty za wstęp:
Dorośli - €3
Seniorzy/Grupy - €2.
Dzieci/Studenci - €1
Bilet rodzinny -  €8

II.                  Coroczne wakacje Charlie Chaplin’a 

Rodzina Charliego Chaplina, wielkiego aktora i reżysera, którego filmowa kariera rozpoczęła się w 1913r, zaczęła odwiedzać Waterville  w hrabstwie Kerry od 1961 roku. Mieszkańcy zawsze byli i są dumni z faktu, że tak znamienity twórca filmowy wybrał to miejsce na swe coroczne wakacje. 


Chaplin bardzo lubił łowić na jeziorze Lough Currane. Jego wnuk Julien, który często odwiedza to miejsce, wspominał taka zabawną anegdotę - Gdy pewnego dnia nie udało mu się złowić ani jednej ryby, udał się do sklepu rybnego w pobliskim Caherciveen, gdzie zakupił potrzebną ilość łososia, a po powrocie do ulubionego Butlers Arms Hotel i nabrał wszystkich na to, że te okazy pochodzą z jego porannego połowu.

Wielu mieszkanców wspomina go spacerującego po pięknych zakątkach okolicy. Być może czuł się tu tak dobrze również dlatego, że zawsze respektowano tu jego prywatność.

W 1997 roku uczczono jego pamięć poprzez wzniesienie pomnika przedstawiającego jego najbardziej znany wizerunek - w charakterystycznym meloniku i z laseczką, do których przyzwyczaił on widzów przez długie lata tworząc niezapomniane kreacje filmowe. 

Posąg został wyrzeźbiony przez Alan’a Ryan’a Hall a jej uroczyste odsłonięcie nastapiło rok później, czyli w 1998r. Pomnik ten znajduje się nad piękną zatoką na głównej ulicy Waterville, co sprawia, że często zatrzymują się w tym miejscu przejeżdżający samochody, by przyjrzeć się tej pamiątce z bliska.


Ten wspaniały aktor i reżyser potrafił wprowadzać radosny nastrój w czasach trudnych i ciężkich, co sprawia, że nadal jest uważany za jednego z najwspanialszych twórców filmowych. Ku jego pamięci od roku 2011 odbywa się tu corocznie w sierpniu Festiwal Filmów Komediowych jego imienia.III.                Ford T z irlandzkim akcentem


           W centrum Ballinascarthy w hrabstwie Cork znajduje się niezwykły pomnik z metalu przedstawiający pierwszy model słynnego Forda T. Upamiętnia on rodzinę Ford, bowiem w Ballinascarthy urodził się ojciec Henry`ego – William, skąd wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Ciekawostką jest, że można wsiąść do tego wehikułu i na chwilę cofnąć się w czasie.


Nieopodal znajduje się dom rodzinny Henry'ego Forda. Niestety stworzenie muzeum jest cały czas w planach, a sam budynek niszczeje.

* Wiadomości historyczne opracowałam na podstawie materiałów dostępnych podczas zwiedzania tych miejsc
* Internet-www.vacationkillarney.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz